AjansDijital PazarlamaE-TicaretGenelGoogle Adwordsİçerik AJANSIKOBİPlatformPRSEOSosyal Medya Yönetimi

4 Temel Adımda SEO – % 700 Büyüme Trafiği – SEO Bir Süreçtir

Öncelikle herkese merhabalar. SEO kavramıyla yakından veya uzaktan da olsa minik bir aşinalığımızın olmuşluğu doğrudur herhalde. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza 4 Temel Adımda SEO – % 700 Büyüme Trafiği – SEO Bir Süreçtir gibi temel 3 ana başlık altında bildiklerimizi sunacağız.

Konumuza başlamadan önce sizlere şunu da belirtmek isteriz ki temelde önemli olan şey kanıtlanmış SEO Taktiklerini kullanarak büyümeniz. Ve stratejinizde istikrara oldukça önem vermenizdir. Çünkü değişkenliği çok olan stratejilerin arama motorları ve tabii  kullanıcıları tarafından pek de güven duygusu verdiği söylenemez. Bu nedenle tutarlı davranışların insanları etkilediği düşüncesi gibi tutarlı stratejilerin arama motorlarını etkilediği de söylenebilir.

4 Temel Adımda SEO Stratejisi

Süreç görünürde basittir. Ama süreci doğru okumak ve o şekilde hareket edebilmek lazım.

Süreç aslında grafiğimiz olduğu gibi görünüyor.

şimdi o zaman 1. adım olan Kontrol’den başlayalım:

1. Kontrol (Denetim)

SEO Denetimi olmadan yeni süreçler oluşturmak mali kayak olmadan bir yapıyı inşa etmeye benzetilir aslında. Çünkü temelde web sitelerinizin durumunu bilmeden, yaptığınız hataları kontrol etmeden bir çalışma başlatmanız sizlere pek de artı bir değer katmayacaktır. Hatta harcayacağınız çabanın da pek bir ehemmiyeti olmayacaktır.

Neyi nasıl yapmaktan öte öncelik yapacağınız şeyin, yaptığınız şeyden, elinizdeki malzeme ile “oluru var mıdır ?” sorusuna cevap vermekle başlanmalı. Hatalı bir çok kodla yapılış bir web sitesinin istediği hedeflere ulaşabilmesi mümkün değil. Size denetim için temel bir kaç site ve programdan bahsetmekte istiyoruz. Öncelikle Google Chrome tarafından yapılmış olan Lighthouse adındaki Chrome eklentisini tanıyarak işe başlayabiliriz. Bu araç sizlere sitenizdeki bir çok hatayı bulmakta yardımcı olacaktır. Zaten kullanımı ve kurulumu oldukça basittir. Bir diğer araç ise Scream Frog. Scream frog sayesinde sitenizdeki neredeyse SEO açısından her dahili bağlantı, harici bağlantı, metinler, taglar vb. herşeyi kontrol edebileceğiniz bir araçtır. Bıraktığımız link üzerinden bu araç hakkında çok daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Aslında bu yazdığımız temel iç SEO faktörleridir. Bir de dış SEO faktörü denen bir şey var. Yaptığımız denetimler daima çift yönlü olmalıdır. Yani sitenizin yapısını kontrol ederken mutlaka sitenize verilen geri dönüşlere de dikkat etmenizde fayda var. Çünkü arama motorları çoğunlukla referans sayısının çok fazla olduğu sayfaları daha iyi konumlara getirmektedir.

Yıllar boyunca bir çok SEO çalışmasında bulunduk. Ve kanaat getirdiğimiz en temel kriterin başında Referans bağlantıları olduğunu gördük. Hatta bunu bir çok büyük Seo aracı diyebileceğimiz sitelerde kabul etmiştir. Örneğin Ahrefs:

Bu yüzden belki de ilk olarak Referans bağlantılardan da işe başlayabilirsiniz.

6 Adımla Backlink Denetimi

1. Baklink Kalitesi Nedir ? Aldığınız Baklink Kaliteli mi ?

Bir web sitede ilk baktığımız temel esas backlink profilidir. Ve ilk aradığımız şey de düşük kalitede olan referans linklerdir.

Elbette bir çok referansınız olabilir ve hepsi de çok iyi geri dönüşler olmalıdır diye bir zorunluluk yoktur. Bu nedenle aldığınız backlinklerde %10 kadarı en fazla bu oranda düşük kalitede linke sahip olabilirsiniz. Bu yüzdelik arttıkça SEO performansınızda düşecektir.

PBN Yönetimi: Bu sektördeki çoğu kişi muhakkak duymuştur. Açılımı ise Paravan blog ağı da denilen bu yapıyı kullanabilmek ustalık gerekmektedir. PBN yapısını kullanabilmek için vaktinizin çoğunu Paravan olarak kullandığınız sitelerde geçirmeni tavsiyemizdir. Çapa metinlere direkt link vermek yerine linkinize olduğu gibi referans olmanız sizlere daha çok daha fayda sağlayacaktır.

Spam bağlantılardan olabildiğince kaçının.

Bağlantı Kaldırma

Bu size çok delice bir fikir gibi durabilir ancak bir çok insanın yaptığı büyük hatalardan biri de bağlantıları kaldırmaktır.

Siz siz olun size referans olan hiç bir bağlantıyı reddetmeyin. Çünkü doğal olun. Doğallık size arama motorları için değil kullanıcılarınız için çalıştığınız imajını katacaktır.

Ayrıca eğer size verilen bağlantıları kaldırırsanız referans sayınızdaki düşüş sıralamalarda kayıplara neden olur. Bunun yerine yapabileceğiniz en iyi şey

YENİ yüksek kaliteli referanslar edinme

Çoğu kişinin anlayamadığı bir diğer esasta budur aslında. Linklerden alınan cezalar sadece düşük kalitede linklerin varlığı değil aynı zamanda yüksek kalitede referansların bulunmamasından da kaynaklanıyor. Yani Referans edinirken mutlaka yüksek kalitede olmasına dikkat edelim şayet düşük profilde bağlantılarınız da varsa onları kaldırmayın bunun yerine yüksek kalitede referanslar edinmeye bakın. Böylece kötü bağlantılar genel içerisinde küçük bir yüzdeliğe sıkışmış olacaktır.

Not: Son bir tavsiyemizde bu konu için şu olacaktır : En kötü bağlantıları yavaş yavaş zamana yayarak kaldırmak olacaktır. Aniden hepsini değil çok fazla bir zamana yayarak bu kaldırma işlemini yapın.

2- Backlinklerin Alaka Düzeyi

Referans bağlantılar edinirken mutlaka alaka düzeyi yüksek olan sayfalardan linkler edinilmelidir. Bu alaka düzeyi iki temel biçimde karşımıza çıkar: Sektör ve Konum hedeflidir.

3- Backlinklerim Hedeflediğim Sayfada mı? 

Referanslar edinirken yapılan genellikle en büyük hatalardan biri sadece ana sayfaya backlink alımıdır. Bu çoğunlukla doğallığın ölümüne sebebiyet verir. Sürekli aynı sayfanın tek başına tüm linkleri alması hiç bir algoritma tarafından kabul görmez.  Aslında şöylede düşünebiliriz; Geri bağlantılarımız bizlere verilen “Oy” dur.  Ve bu oy hangi sayfadan nasıl geliyor ? Örneğin bir SEO sitesinden bir hastane sitesinin her hangi bir sayfasına sırf backlink olsun diye link alımı yapılıyor. Peki algoritma bunu sorgulamaz mı ? işte tam bu noktada daima doğal olun. Olur olmadık her sayfadan alakasız bir sayfanıza yada ana sayfanıza “oy” verdirmeyin.

4- Yeni Referans Bağlantı Edinme

Öncelikle sürekl yeni geri bağlantı edinmenizi tavsiye edeceğiz. Bunun en temel iki nedeni var. Bunlardan birincisi geçmişte aldığınız referans bağlantıları silinebilir, siteler kapanabilir, kişi kaldırabilir bu gibi bir  çok nedeni sayabiliriz. İkinci neden ise sürekli geri bağlantı edinmezseniz. Google sizlerin artık popüler olmadığı, yada yeni insanlara faydalı bilgiler gibi şeyler sunmadığınızı düşünerek sıralama kayıpları yaşamanıza neden olabilir.

 SEO Denetimi için 4 temel etken

1. Hedef kelimelerimiz doğru mu ?

Her ne olursa olsun Sayfalarınızı, yazılarınızı insanların yani sizin müşteri kitlenizin Arama motorlarında aradığı kelimeler çerçevesinde oluşturmanız gerekir.

Harcadığınız eforun neredeyse çoğunu insanların nasıl arama yaptığını araştırarak geçirmenizde tavsiye var. Hedef kitlenizin aramalarını Google ADS’den aramalar gerçekleştirerek bulabilirsiniz. Sizlere oldukça faydası dokunacaktır.

2. Site Mimarisi

Bir web sitenin mimari yapısı oldukça önemlidir. Google tarafından kriter listesinde de bu konuda oldukça önemli notlar yer almaktadır. Keza Google Pagespeed aracı kullanılarak yapılan testlerde de bazı kriterlere ve onların da sağladığı hata yada iyi taraflar açıklanmaktadır. Site mimarisi konusunda iyi yapılan bir site arama motorları için mükemmel orana sahip olur. Çünkü arama motorları botları sitenizde rahatlıkla gezinebilir, istedikleri bilgileri kolaylıkla bulabilirler. Etkili bir site mimarisi oluşturmanın temel yolları ise şöyledir:

Site Link İnşaası

Site mimarisinde dışarı verilen bağlantılardan ziyade iç linkleme oldukça önemlidir.  Bir sayfadaki bağlantı sayısı arttıkça bu sayfanın değeri de artar. İç bağlantıları kontrol edebilmeniz için  Screaming Frog aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde sitenizdeki yada sayfalarınızdaki iç bağlantıları görebilirsiniz. Bir sayfanın değerini arttırmak istiyorsanız eğer bağlantı sayısını arttırın. O sayfanıza sitenizde referans olun.

Sayfaları derine gömmeyin

Arama motorları derine gömülmüş sayfaları pek de sevmek diyebiliriz. Sayfaları derine gömerseniz siz bile o sayfanın varlığını unutabilirsiniz. İş bu halde iken kullanıcılarınız unutur ve en sonunda arama motorları da değersiz statüsüne alarak sıralama kaybetmenize neden olur. Bunun yerine sayfalarınızı en az 3 en fazla 4 sayfa içi linkleme yaparak verdiğiniz değeri gösterin. Bulunabilir olsunlar. Bu ayrıca sayfalarınızın daha iyi bir şekilde taranması ve dizine eklenmesini de sağlar. Tabi bunu da fazlası ile abartmamak lazım. Kısa bir dipnot olarak:

Daha az tıklanma = daha fazla değer., Daha fazla tıklanma = daha az değer

Akıllı bağlantı metni 

Bağlantıları kurarken daima akıllı çapa metni kullanın. Keza bu tam eşleşmeli metinleri kullanırken daha çok görünürlük de elde etmenizi sağlayacaktır. Tabi bunun da oranını iyi yakalamalısınız. Örneğin “akıllı saat” başlıklı makalenizi diğer makalelerle desteklemek istiyorsunuz bu durumda akıllı metinler kullanmalısınız. Sadece akıllı saat çapa metnine binlerce link vermektense türevlerine de linkler vermelisiniz. Daha ileri seviye için bunu kullanmalısınız.

Mega menü

Görsellik ve site büyüklüğü açısından mega menüler kullanışlı olabilir.

Site haritasının varlığından emin olun

Site haritaları olmazsa olmazdır. Site haritasının varlığı bir web sayfasının arama motorlarınca aranması ve dizine eklenmesi için elzem gerekliliktedir. Sizlerde bunu öğrenmek için site linkinizin sonuna /sitemap.xml yazarak öğrenebilirsiniz.

3. İçerikle ilgili sorun var mı ?
Zayıf İçerik

“Zayıf” kelimesini çoğunlukla kelime sayısının az olduğu sayfalara diyoruz. Ancak her az kelimede oluşturulan sayfanın zayıf olduğu anlamını da çıkarmak haksızlık olacaktır. Yine Screaming Frog aracını kullanarak zayıf diye adlandırabiliceğimiz sayfalarınızı bulmanız kolaylaşıcaktır. Word Count (Kelime Sayısı) sütunun altında bunu kolaylıkla öğrenebiliriz.

Tekrarlanan İçerik

Bir web sitesinde muhakkaktır ki her sayfa benzersiz olmalıdır. Kendini tekrar etmemelidir. Bazı sayfalarınızda kimi kaynakları referans alabilirsiniz. Ve bu kaynağı bir kaç sayfanızda da geçirebilirsiniz. Bunda sorun yok ancak bunun dışına yapılan tekrarlar sizlere sıralama kaybı yaşatabilir. Hatta spam cezası da aldırabilir.

Anahtar Kelime Yamyamlaştırma

Mükemmel bir anahtar kelime öbeği buldunuz. Ve bunun üzerine birden çok sayfa yada yazı oluşturmak istiyorsunuz. Her bir anahtar kelime için birden çok sayfa oluşturmak yerine tek bir sayfa oluşturarak tüm öbeği kullanarak daha kuvvetli bir yazı veya sayfa oluşturmanız mümkün. Şayet amaç farklı ise vereceğiniz bilgiler bir birinden benzersiz ise o zaman aynı hedef kitleyi tetikleyen anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Aşırı Optimizasyon

Aşırı optimizasyon olması gerektiğinin daha da ötesinde yapılmış çalışmalar bütünüdür. Ve sayfalarınıza artı değerden çok zarar verecektir. Anahtar kelimelerinizi sayfanın her yerinde kullanmaktan kaçının.

Url de, meta açıklamasında, h1 ve bazen h2 öbeklerinde anahtar kelimelerinizi  kullanmanızda fayda var ancak bunun ötesinde her yerde kullanarak sayfanıza zarar verirsiniz. Anahtar kelimeleriniz doğallık içerinde yazın. Sırf anahtar kelime yazmak için yazmayın.

4. Web sitenizin teknik sorunları var mı ?

Teknik konular SEO performansını 2 temel etkende etkiler. Birincisi Google vb. arama motorlarının sitenizi iyi bir şekilde tarayamıyor ve dizine ekleyemiyorsa sitenizde teknik bir sorun vardır. İkincisi ise sitenizdeki teknik sorunlar kullanıcı deneyimini etkiliyorsa (UX) buda google tarafından algılanır ve sitenize olumsuz yönde etkide bulunur. Teknik SEO farklı bir konudur. Ayrıca incelenmesi gerekir. Ancak şimdilik tavsiyelerimiz de olacaktır.

Tarama ve dizine alma

Arama motorları sitenizi doğru tarayamazsa sayfalarınız dizine eklenemez, dizine eklenmeyen sayfalarınız (içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun) sıralama alamaz. Bu nedenle tarama ve dizin optimizasyonunu yapmanız gerekecektir. Bunlar içinde korkulacak bir durum yok. Robot.txt dosyanızı kontrol edin, noindex kullanımının doğruluğunu kontrol edin. Ve yanlış kullanılmış mı kontrol edin. Daha sonra sitemap.xml dosyanızın içeriğini kontrol edin böylelikle optimize etmiş olursunuz.

Mobil Kullanımı

Kullanıcı deneyimini göz ardı etmeyin. Mobil kullanım kolaylığı oldukça önemlidir.

 Sayfa yükleme hızı

Sayfa yükleme hızı hem arama motorları hemde kullanıcı için oldukça önemlidir. Çok iyi içerikler üretebilirsiniz ancak saniyelerce açılmayan sayfalar hiç bir kimseye fayda sağlamaz buda sizi ve markanızı kötü etkiler. Mutlaka sitenizin 3 saniye altında yüklenmesi için gerekli optimizeleri yapın. Sayfa hızınızı öğrenmek için bir kaç araç önerimiz de var tabi. Bunlar Pingdom, GTmetrix, Google PageSpeed gibi bu araçlar sayesinde hem sayfa hızı kontrolü yapabilir hemde gerekli yönlendirmeler sayesinde sitenizi optimize edebilirsiniz.

Kırık Bağlantılar

404 hatalarını onarın, kırık bağlantılarınızı tespit edin ve onarın. Gerekirse kırık bağlantılarınızı 302 yada 301 yönlendirme yaparak da kullanıcıların olumlu etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

2. Optimizasyon

Denetim szin asıl alanınızdır. Yani bir kampanyada önemli temel taşların başında gelir. Diğer bir adıma geçmeden önce mutlaka sitenizi optimize etmelisiniz.

En iyi 5 Kolay SEO Tekniği 

1- Fantom Tekniği 

Fantom tekniği bu listemizdeki en temel ve kolay tekniktir. Basit ve anlaşılır bir dille anlatalım o zaman. Yapmanız gereken tek şey h1 başlıklarınızda ve sayfanızın başlığında “en” “en iyi” “yep yeni” gibi kelimeler türeterek kullanmaktır. Bu hem kullanıcıyı daha da cezp edebilicek bir yöntemdir. Örneğin “SEO Uzmanı” değilde “En iyi SEO Uzmanı” yazmanız daha verimli sonuçlar verecektir. Bunun yanında rakam kullanmayı da ihmal etmeyiniz.

2- LSI (Uzun Kuyruk Anahtar Kelime)

Anahtar kelime zorluğuna bağlı başlangıç için tavsiye olarak daima uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmanızda fayda var. LSI Tekniği nasıl yapılır derseniz şayet şöyle anlatmakta fayda var. Google da bir arama gerçekleştiriyorsunuz ve bu aranan kelime de “SEO Uzmanı” olsun diyelim. Ve biz de aslında bu anahtar kelimede liderliği istiyoruz. Başlangıç aşamasında sadece SEO uzmanı kelimesinde çıkmanız imkansız ise o zaman bu anahtar kelimenizi uzatmanız lazım mesela “2020 En iyi SEO uzmanı” vs. daha farklı türevlerde yapabilirsiniz. Ancak önceliğiniz bu olmalıdır.

3- Tunnel vision tekniği

Bu tekniğin temel amacı tek seferde onlarca Anahtar  kelime değil,  tam tersi her anahtar kelime için bir içerik oluşturmaktır. Örneğin yapacağınız anahtar kelime tek bir tanesi çok kuvvetli olucak ve onu en başa çıkarmak istiyorsunuz. O zaman anahtar kelimenizin türevlerini bulacaksınız ve her biri için kopya olmayan içerikler oluşturacaksınız. Daha sonrada tüm içeriklerinizden ana anahtar kelimenize bağlantı vereceksiniz. Böylelikle asıl içeriğin o olduğunu hem kullanıcılarınıza hem de arama motorlarına göstermiş olacaksınız.

4- Yetki Devri Taktiği

Bu teknik bağlantı otoritesini en önemli sayfalarınıza dağıtmanın güçlü bir yoludur. Çalışma mantığı şöyle:

1- Sitenizdeki sayfaların mevcut geri bağlantıları olduğunu belirlemek

Bu sayfaları bulmanın en iyi yolu Ahrefs kullanmaktır. Ahrefsi açın ve alan adınızı girin ardından “sayfalar” kısmından “Bağlantılara göre en iyi” seçeneğini tıklayın, ve “RD” ye göre sıralama yapın.

2- İlgili sayfalara bu dahili bağlantılar ekleyin

Şimdi yapmanız gereken tek şey ahrefs te alınan sonuçlara göre iç linkleme yapmak. Yani bulduğunuz en değerli sayfanızın içerisine yükselmesini istediğiniz sayfa yada makalenizin linklemesini gerçekleştirmek

5- Örümcek Tekniği

Bu teknik en temel anlamda bütün sayfalarınızda ve yazılarınızda iç içe geçmiş bağlantılar olmasıdır. Daima kullanıcıya her yazı içerisinde farklı yazılarınızdan da bahsedin. İlgi ve odalarını çekin. Böylece sayfada kalma süreleri uzar ve sıralamalarda daha iyi yerlere gelmenizi sağlar.

3. Yarat

Siteyi denetledik ve optimize ettik. Şimdi sırada yaratıcılık kısmı kaldı. Yani oluşturabileceğiniz onlarca hatta binlerce içerik var. Meseleniz daima kullanıcılarınıza değer katacak içerikler oluşturmak olmalıdır. Ve bu içeriklerinize olabildiğince bağlantı elde etmelisiniz. Geri bağlantılar sitenizin otoriter bir site olmasının en temel adımıdır.

Ve geri bağlantılar alırken ben aşağıdaki şemayı oluşturmanızdan yana tarafım;

Baclink Oluşturma Tekniği

Temelde dönüşüm şeması oluşturur sitenizin bilgi amaçlı varlıklarını oluşturur böylece site otoritesini arttırırsınız.

Önemli olan anahtar kelime öbeklerini iyi seçmek.

Video size fark katar

İçerikleriniz içerisinde içerikle alakalı videolar bulmak ve kullanmak sizler için çok daha avantaj sağlayacaktır. Dönüşüm oranlarında iyi bir artış sağlayacaktır.

Kısa kısa hikayeler

Bir kaç müşteri hikayesini daima yeni müşteri adaylarınıza aktarın. Bu hem güveni arttıracaktır. Hem de kelime sayınızı arttıracaktır.

Sitenizde SSS olsun !

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümü mutlaka olmalı. Hatta daha da ötesine giderek. Bazı sayfalarınızda kendiniz de SSS yaparak insanların sorabileceği soruları hedefleyerek cevaplar verebilir. Daha da şık bir görünüm katabilirsiniz.

4. Reklam

Bu SEO stratejisinde en temel varlıklardan biridir. Her mükemmel yapabilirsiniz ancak sitenizi duyurmanız ve tanıtmanız lazım. Sitenizin insanlara faydalı olduğunu duyurmalısınız. Keza siz duyuramaz iseniz kimsenin sizden haberi olmayacaktır.

Gel gelelim Lejyo’nun SEO Tekniklerine

1. Anahtarlama Tekniği

Geçiş tekniği de diyebileceğimiz bu tekniğin temel felsefesi ilişkiler kurma üzerinedir. İlişkiler kurmak geri bağlantı edinmenizde kritiktir. Çoğu insan bu ilişkileri kurmada başarısız olur. Çünkü adım atmadan önce koşmayı tercih ederler oysaki mesele adımdan da öte emeklemekten başlar. Para elbette önemlidir. Ancak öncelik ilişkiler kurmaktır. İnsanlara ulaşmayı deneyin mail, sms, reklam vb. daha bir çok yolla ulaşabilirsiniz.

2. Network Çalışmaları

İlişki edinme çabası içerisinde insanlarla tanışın bunun en etkili yolu ise insanlarla birebir bağlantı kurabileceğiniz sempozyum, kurslar vb. organizasyonlar içerisinde bulunun ve insanlarla tanışın. Fikir alış verişinde bulunarak en iyi olma çabasında bulunun.

3. Misafir Yazar

İnsanlara sitenize misafir yazar olarak yazı yazabileceklerini aktarın. Ve hatta teşvik de edin. Keza siteniz iyi bir konuma gelmişse bunu fark edecek olan bloggerlar sitenizde yazılar yazmak isteyecektir. Onlara içerik sağlamaları için fırsatlar yaratın.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı