AjansDijital PazarlamaE-TicaretGenelGoogle Adwordsİçerik AJANSIKOBİPlatformPRSEOSosyal Medya Yönetimi

Google Trends Nedir – Google Trends Nasıl Kullanılır | Google Trends SEO

Herkese merhaba öncelikle bugün bu yazımızda temelde Google Trends Nedir ? Google Trends Nasıl Kullanılır ve SEO çalışması için google trends etkisi nedir gibi 3 temel kaynak soru üzerinde yoğunlaşacağız. Aslında buna bir Google Trends Rehberi de denebilir. Öyleyse hemen başlayalım.

 Google Trends Nedir

Google trends: kısaca google da yıl, ay, hafta, gün gibi belirli kriterlerde en çok aranılan yani trend olan şeyleri sizlere sunan ücretsiz bir araçtır.

Google Trends Nasıl Kullanılır

Bu sorunun cevabını sizlere 5 etkili yol ile anlatacağız.  Google trends dünya çapında kullanımı ücretsiz bir SEO aracıdır. Ancak en az kullanılan araçlar içerisinde yer almaktadır. Herhalde daha tam olarak keşfedilmediğinden dolayı diyebiliriz. Google Trends SEO ile daha iyi sonuçlar alabilmek için iyi analizler yapılabilir.

Daha İyi SEO Çalışması İçin Google Trends Kullanmanın 5 Yolu

1-Büyük Düşün, Büyük Başla

Ne demektir  büyük düşünmek ? Aranma hacminin geniş olduğunu düşündüğünüz bir kelime ile başlayın örneğin “SEO” gibi. Geçmişte olduğu gibi dar bir alana başlamadan önce geniş çağlı bir kelimeyi hedefliyoruz.

Google Trends SEO
Google trends SEO kelimesi için araştırma

Evet kelimemiz “SEO” sizler daha farklı bir kelimeyle de başlayabilirsiniz. Ve kelimemizi yazdıktan sonra Enter tuşuna basıyoruz. Oradan da aşağıdaki gibi google sizlere daha detaylı aramalar yapabileceğiniz bir alanı gösteriyor.

 • Worldwide:  yani ülke seçimi bu sizlere belirli bir pazarı coğrafi olarak hedeflemenize yardımcı olur.
 • Zaman Seçimi: Bu zaman çizelgesi son 5 yıl ile son 4 saat arasında değişmektedir.
  İpucu : Uzun vadeli eğilimler ve kısa vadeli eğilimler hakkında fikir edinebilmek için birden fazla zaman seçimini kullanın.
 • Kategoriye göre filtre kullanımı bizce önemli bir şarttır. En azından SEO ile ilgili bir arama yaparken neden hava durumu gibi bir trendi de göresiniz ki ?
 • Arama Türü (Web, haberler, yotube dahil) bir diğer önemli arama kriteridir.

SEO kelimesi ülkemizde bile sadece bir ay içerisinde 40 K aranma hacmine sahip olduğundan burada en iyi yol daima büyük hacimli kelime ile başlamak ve filtreleri akıllıca kullanmak olacaktır.

2- Bağlam

Google Arama Trendleri oldukça göreceli bir şekilde çalışır. Bugünün sonuçları, tüm trendlerin genel popülaritesine göre değil, girdiğiniz anahtar kelimelerin önceki yükselişleriyle karşılaştırılmasıdır.

Örneğin “arama motoru optimizasyonu” kelimesinin son 12 aydaki değişimleri sabit hatta bazen de düşüş sergilemiş gibi duruyor. Bunu aşağıdaki grafikte görelim

 • evet şimdi “arama motoru optimizasyonu” kelimesinin 2004 den bu güne yaşadığı değişim ve yükselişleri daha iyi anlamak için zaman seçiminde 2004’ü seçelim. Ve grafikteki değişimlere bakalım.

Evet grafikte de görüldüğü üzre arama trendimiz başlangıçta düşük daha sonra 2018 yılına kadar neredeyse aynı düzeyde seyir gerçekleştirmiş daha sonrasında ise iyi bir ivme yakalamış.

Başka birinin sizin arama teriminize sahip olmadığını bilmek için önce kendinizi sorgulamanız tavsiye ediliyor. O zaman araştırmak ve konumunuzu belirlemek sizin için artı bir avantajdır.

Bu yaptığımız iki grafik bir bağlamdır. Ve sizlere daha nasıl “bağlam” eklenebilir bundan da bahsedelim

 • Yeni anahtar kelimeler eklemek için “+ karşılaştır ” aracını kullanmak
 • ülke veya kategoriye göre filtreleme
 • web aramaları

3- Belirli Arama Seçenekleri İle Daha Gelişmiş Olun

Temel bilgilerin ötesinde gelişmiş bilgiye nasıl sahip olunur ?

Bunun için beş temel faktör var ve bunu çoğu Trend kullanıcısı kullanmaz ancak sizler bu varyasyonlar üzerinden Google Trendi daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.

 • Web araması (varsayılan)
 • Görsel Arama
 • Haber Arama
 • Google Alışveriş
 • YouTube Arama

Her bir varyasyon potansiyel pazarlarınızı farklı segmentlerine dayalı sonuçlar verecektir.

Aradığınız kelimelere benzer popüler sorguları da burada görebilirsiniz.

Bu aramaların belirli varyasyonlara göre ayarlandığını unutmamak lazım. Sizlere son zamanlarda yaşanılan yükselişler yani grafikte yazıldığı gibi “Büyük Çıkış” yapan benzer sorguları gösteriyor.

Tabi burada biz 2004 den bu yana yapılan çıkışları seçtimiz için belirli bir yükseliş yüzdesi vermiyor. Ancak bunu son 12 ay yaptığımızda farklı kelimeler ve yaşanılan yükselişlerin yüzdesi de yazılmaktadır.  Sizlerde burada örneğin “Google seo” için büyük çıkışa tıklayabilir ve bunun da varyasyonlarını görebilirsiniz.

Bu öneriler “SEO” için oldukça faydalıdır. Çünkü yeni içerikleri kucaklayan yeni içeriklerinize ilham kaynağı olacağından eminiz.

Aranılan kelimeleri ve bunun varyasyonları olan ilgili sorgular sekmesinden korkmayın. Bu size artı değer katabilir. Hatta en iyi içeriği sizin oluşturmanızda oldukça da faydalı olabilir.

4- Konuma Göre Hedefleme

Google arama trendlerinin en elverişli kullanımı tabi ki anahtar kelimeye odaklanmaktır. Ancak anahtar kelimelerin hangi konumlarda nasıl sıklıklarla arandığını bilmekte etkili bir kullanım olacaktır. Belirli ülke, il ve hatta daha da ötesinde sıfıra inmekten korkmayın.

Daha önce aramasını yaptığımız “Arama motoru optimizasyonu” kelimesinin Türkiye’de hangi illerde ne derece artışlar yaşadığını görmeniz size daha faydalı bilgiler üretmeniz için katkıda bulunacaktır.

Örneğin bu haritada ne gibi sıklıklarla yükselişin hangi ile göre nasıl etkilendiğini bilmek oldukça kolaydır. Yapmanız gereken önce Mouse’ı istediğiniz ilin üzerine götürün ve tıklayın. Böylelikle nasıl gelişimler ve yükselişler yaşandığını il bazlı görebilirsiniz.

Bu veriler “Yerel SEO” içinde oldukça elzemdir. Ve farklı alanlarda fark yaratabilirsiniz. Yeter ki daha akıllıca kullanmayı tercih edin.

 

 

5- Trend Tahminleri

Google Trends’e giriş yaparak zaten tahminler hakkında bir iz bulabiliyorsunuz. Asıl sorun şu her arama motoru kullanıcısı da bu aracı kullanıyor.

Ek öngörüler istiyorsanız eğer tendleri tahmin etmek için mevcut verileri kullanmayı deneyin.

Kısa bir süre önce “habercilik” uygulaması sıcak hikayelerden yararlanmak için kesin bir yoldu. Google arama trendleri sizlere tam olarak günün hangi haber trendlerinin en sıcak olduğunu gösterebilir.

Bunu yapmanın bir kaç yolu var:

 • Belirli kategori veya ülkelere göre filtreleme yapın. Ve trendleri belirleyin. Gerçek arama trendlerini kullanarak gerçek zamanlı trendlere bakın.
 • İki anahtar kelimeyi tek bir trendle karşılaştırın. “x için oy verme” eğilimi “y için oy verme” eğiliminden daha mı yüksek ? Bunu kendiniz oluşturacağınız resmi olmayan bir anketle gerçekleştirebilirsiniz.

 

Evet bu Google Trends Rehberi ile sizlere kıymetli bilgiler sunmak istedik. Rehberimiz gelişmeye devam edecektir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı