AjansDijital PazarlamaE-TicaretGoogle Adwordsİçerik AJANSIKOBİPlatformPRSEOSosyal Medya Yönetimi

YouTube SEO Nedir ? En iyi 10 YouTube SEO Taktiği | YouTube SEO

YouTube SEO

Evet bilindiği üzre YouTube da bir arama motorudur. Tabi bir çok seo uzmanı yada nasıl diyelim bir çok kullanıcı arama motoru optimizasyonu denince hemen akıllarına sadece google gelmektedir. Evet elbetteki Google arama motorları arasında lider konumdadır ve daima öncelikte orası olmalıdır. Ancak Youtube da hatrı sayılır bir kitleye sahiptir. Hatta bing ve yahoo gibi bir çok arama motorundan daha fazla bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

Hatta size YouTube SEO‘ya başlamanız için de bir kaç istatistikten bahsedelim

 • Mart 2019 İtibarı ile günde yaklaşık 9.7 milyar Youtube araması
 • Nisan 2018 de her dakikada yaklaşık 56 saat video yüklendi
 • Her gün  Milyardan fazla görüntülenme
 • Sadece 2010 yılında yani 10 yıl öncesinde bile bir yılda 13 milyon saat video yüklendi
 • YouTube tüm internet trafiğinin %18’ine sahiptir.

Evet bu istatistikler sizlere ilham verebilir. Ve başlamak için tek ihtiyacınız video üretmek. Tabi daha sonrasında ise rehber niteliğindeki bu yazımızdan ve aşağıdaki diğer kaynaklardan bilgiler toplamak.  Video çekmek kurgulamak artık çok kolay bir akıllı telefon sayesinde sadece çok daha kolay bir şekilde videolar üretebilirsiniz. Şimdi mühim olan kısım ise bu videoları pazarlayabilmek. Hadi başlayalım.

YouTube SEO Nedir ?

YouTube SEO; Youtube video arama motorunda üst sıralarda videolarınızın görünmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Tabi öncelikle SEO kelimesine de ufaktan bir açıklık getirelim. Bilindiği üzre açılımı Arama motoru optimizasyonu (SEO) olan bu kelime sadece Google için düşünülse de bizce hayatımızda google dan sonra çok sıkça kullanılan YouTube için aramalarda sıralamayı kapmak için bir çok çalışma yapılabilir.

En iyi 10 YouTube SEO Taktiği

Evet şimdi sizlere en iyi 10 Youtube SEO taktiğinden bahsedeceğiz elbette ancak öncelikle Video arama kriterlerinden de bahsedelim.

Youtbe Video İçerik Faktörleri

 • Başlık
 • Açıklama
 • Etiketler
 • Transkripsiyon
 • Kanal Yetkilisi
 • İçerik

Evet bu faktörler videonuz için youtube seosunun temelidir. Tüm bu faktörleri iyi bir şekilde elde edip planlamanızı ona göre oluşturmalısınız.

1- Video Anahtar Kelimeler Bulun

Youtube için anahtar kelimeler bulun. Bunu nasıl yapacağız sorusuna gelince. Google ve diğer arama motorları için yaptığımız anahtar kelime bulma işlemini burada da aynen uygulayacağız.

Örneğin youtube aramalarında genellikle “nasıl yapılır” başlıklı videolara sıkça rastlarız. Öncelikle sizlere ilk başlangıç aşaması için niche (niş) bir alanda ilerlemenizi tavsiye ediyoruz.

Niche (Niş) : Arama hacmi belirli bir hedef kitleyi kapsayan alanlardır. Yani herkes tarafından aranmayan ancak belirli bir kitleyi kapsayan kelimeler veya pazarlar da diyebilir.

Niş alanda ilerlemeniz için size bir örnek verelim.

Örneğin google da “elmalı turta nasıl yapılır” diye arama yaparsanız en az bir arama seçeneğinde Youtube vardır. İşte sizde bu yüzden anahtar kelimenizin önce Google arama motorunda ne kadar arandığını bulmalısınız. Bunun için kullanacağınız araç Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dır. En ideal kelimeniz mutlaka aylık en az bir kaç yüz arama hacmine sahip olmalı ve sizde buna göre içerik üretmelisiniz.

Nasıl ki Arama motorları için anahtar kelime araştırmasına girişiyorsak Youtube SEO içinde bunu yapmalısınız.

2- Video Başlığını Optimize Etmelisiniz

Bizler arama motorları için ve kullanıcılarımız için web sitelerimizde yazılarımızı ve başlıklarımızı daima optimize ederiz. Bunun temelde iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi arama motorlarının başlık kullanımına verdiği önem diğeri ise kullanıcılarımızın dikkatini çekebilecek başlıklar üretme çabamızdan kaynaklanıyor.

Bu nedenle daima başlığınızın içerisinde az önce belirlediğimiz “anahtar kelime (odak kelimeniz)” bir defa geçsin. Ve mümkünse dikkat çekici bir şekilde başlığınızı oluşturun.

Ve diğer bir husus gereksiz kavram bozukluğundan kaçının !!!

3- Etiket Stratejisi

Öncelikle Youtube bir arama motorudur. Evet bir video içerik arama motorudur. Ancak bir çok aramasında etiketler oldukça önemlidir. Sizler videonuzun içeriğini etiketleriniz ile belirtmelisiniz. Keza arama sadece youtube içerisinde yapılmıyor. Google ve diğer arama motorları Youtube etiketlerine göre arama düzenlerini oluşturur.

Etiketler videolarınızın daha fazla görüntülenmesine yardımcı olacak alakalı anahtar kelimeler girmenize olanak sağlar. Öneri olarak konunuzla alakalı etiketler girmeye çalışın ve bu etiketler de aranma hacmi olan veya olabilecek kelimelerden oluşsun.

Hatta etiketlerinizde LSI tekniğini de kullanabilirsiniz. Yani uzun kuyruklu anahtar kelimeleri etiketlerde kullanırsanız yaşayacağınız yükselişleri fark edeceksiniz.

4- Yorum

Youtube SEO için size katkı sağlayacak bir diğer olay ise yorumdur. İnsanların yorum yapmasına olanak sağlayın. Çünkü videolarınıza yorumlar geldikçe Youtube ve diğer arama motorları videolarınızın değerli olduğu kanaatinde bulunarak videolarınızı üst sıralara taşıyacaktır.

İp UCU ; YouTube videolarınıza yorum almak istiyorsanız bütçenize uygun çekilişler oluşturabilirsiniz ve insanları yorum yapmaya özendirebilirsiniz.

İp UCU; Videolarda yorum almak için videonuzu bir soru ile bitirebilirsiniz böylelikle insanların tartışmaya katılmasını sağlarsınız.

5- İnsanları Abone Olmaya Teşvik Edin

Abone olmak Youtube için fazlasıyla önemlidir. Yootube algoritmasında videoların sıralanması için abone oldukça önemli bir kriterdir. Bunun nedeni ise bir videoyu beğenmek yada yorum yapmak bir defalık bir husustur. Oysaki abone olmak demek kanalınızla sürekli etkileşim halinde olacağı anlamına gelmektedir.

Bir çok youtuber kullanıcılarından aynı anda beğeni, yorum ve abone olmalarını ister. Ancak sizler önceliği daima abone olmaya verin. Çünkü insanlardan sizlere abone olmalarını isterseniz ve sadece bunun üzerine çekilişler yaparsanız insanlar sizlere daha çabuk inanırlar.

İP UCU : Hatta sizlere abone arttırmak adına https://www.gorunum.org/bu siteye girip üye olup puan toplayabilirsiniz. Topladığınız puanlarla sizlerde abone kazanabilirsiniz. Sisteme sizin gibi gerçek kişiler kayıt olduğu için uzun zamandan beridir varlığını sürdüren bir sitemdir.

6- Video Kalitesini Arttırın

Elbetteki bu makalemiz YouTube SEO hakkındadır. Ancak bir kaç öneri de doğrudan olmasa da dolaylı yoldan çok fazla etkiye sahiptir. Bu nedenle sizlere kaliteli videolar çekmeniz için bir kaç bilgi verme gereksinimi duyduk.

Elbetteki herkesin üst düzey ekipmanları olmayabilir. Bu doğaldır. Ancak iyi videolar daima çok çok profesyonel ekipmanlar olmadan da oluşturulabilir. Nasıl mı ? Elinizdeki telefon mesela. Artık neredeyse hepimiz akıllı telefonlar kullanıyoruz. Ve bunların kamerası da oldukça elverişlidir. O zaman bir kaç diğer ekipmanı yazalım.

      Gerekli ekipmanlar

 • Akıllı Telefon ( Kamera )
 • Tripod: Akıllı telefonlarınızı sabitlemek için bir küçük tripod almalısınız. Keza 20 Tl civarında bile tripodlar bulmak mümkündür. Olmaz ise şayet Amozun, alibaba gibi platformlardan daha uygun fiyata bulabilrsiniz
 • Bir fon ekleyin: Arka plan videolarınızda oldukça önemlidir. Bir fon bulmaya çalışın hiç olmazsa evinizde düz renkli çarşafları da kullanabilirsiniz.
 • Işık: ışık bu işin en önemli ana karakterlerindendir. Eğer iyi bir ekipmanınız yok ise o zaman güneş ışığından faydalanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Mikrofon: çok üst düzey bir mikrofona ihtiyacınız yok internet üzerinden alacağınız “yaprak mikrofon” ki bunlar da keza 20 tl civarında satışı olanlar var alıp kullanabilirsiniz. Size telefon yada bilgisayarınızın mikrofonundan çok daha kaliteli bir ses verecektir.

7- Dikkat Çekici Bir Resim Yapın

Kullanacağınız resim Youtube SEO için doğrudan bir arama kriteri değildir. Ancak oldukça faydası vardır.

Kullanıcılarınız ilkin videonuzda resmi görür. Ve o resimde onların dikkatini çekebilirseniz zaten onlar videonuzu izleyecektir. İyi bir resim videonuz için daha fazla tıklama anlamına geliyor. Buda SEO çalışmanıza oldukça fayda sağlayacağı anlamına geliyor.

8- Videonuza Alt Yazı Ekleyin

İşte size harika bir Youtube SEO taktiği. Yotube Videoları alt yazıları destekler. Bu özellik aslında işitme engelli bireylerin videoları daha iyi anlaması için düşünülmüş ve oluşturulmuş bir seçenektir. Ancak bizler için ise bir SEO taktiğidir.

“”Alt yazılar Arama motorları tarafından taranabiliyor. “”

Buda alt yazıları etkinleştirirseniz güzel bir sıralama elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Youtube otomatik alt yazıyı destekliyor ancak bu bizce pekte mükemmel bir seçenek değil. Keza bunun yerine siz kendiniz alt yazılarınızı oluşturursanız o zaman işte büyük bir fark atacağınız anlamına geliyor.

9- Dosya Adınızı Düzenleyin

Bunun SEO’nuza çok fazla etkisi olabilir de olmayabilirde. Ancak biz bunun önemli bir faktör olduğu kanaati içindeyiz. Şayet yüklediğiniz dosyanın adının çok farklı veya anlamsız harflerden oluşması Youtube arama motoru için videonun anlaşılabilmesi adına bizde önemli bir etkisi bulunmakta.

Dosyalarınızı yüklemeden önce yada yükledikten sonra dosya adınızı anahtar kelimenizi barındıran veya başlığınızın aynı olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

örneğin dosya adınız “asdfaaf33424421.mp4” olarak yükleyebilirsiniz. Ancak bunun yerine

“youtube-seo-nedir.mp4” yaparsak bizim youtube verdiğimiz bir bilgidir. Videomuzun ne konuda çekildiğine dair bir bilgi. İkinci seçenek size daha yararlı olacaktır.

10- Videolara ve Kanalınıza bağlantı oluşturun

Gel gelelim bu başlıkta anlatmak istediğimiz nedir ? YouTube SEO için kanalınıza referans bağlantılar oluşturun. Bir nevi backlink de denebilir. Videonuz ve kanalınızın otoriter olduğunu göstermek adına linkler alabilirsiniz. Forumlarda vb.  yerlerde paylaşabilirsiniz.

Ve daima videolarınızın açıklama kısmında kanalınızın ismi ile link oluşturun. Bu sayede kanalınızın otoritesi artacaktır. Youtube ve diğer arama motorlarında değerli bir hal alacaktır.

Evet arkadaşlar YouTube SEO, Youtube SEO Nedir ve En iyi 10 Youtube SEO Tekniği ile ilgili bir yazı kaleme almak istedik keza faydası dokunabileceği inancı ile yazdık makalemizi. Bir rehber niteliğinde olan yazımıza ileri aşamada bir kaç taktiğe de yer vereceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı